شرکت مهندسی بازرگانی مانیاد صنعت
وارد کننده و تأمین کننده کابل های حرارتی

مقایسه کابل جبران ساز ترموکوپل و کابل رابط ترموکوپل

هادی انواع کابل رابط ترموکوپل

کابل رابط ترموکوپل و هادی آن به عنوان منتقل کننده ولتاژ اندازه گیری شده توسط ترموکوپل، واسطه بین سنجش و کنترل دما می باشد. این هادی نقش مهم انتقال سیگنال اندازه گیری شده به اتاق کنترل و مانیتورینگ و یا دستگاه های نمایش و اندازه گیری را دارد.

 

تفاوت کابل جبران ساز ترموکوپل و کابل رابط ترموکوپل چیست؟

مقصد ولتاژ اندازه گیری شده توسط ترموکوپل می تواند نمایشگر دما، کنترلر دما، پی ال سی و دیگر تجهیزات اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق باشد. این موضوع اهمیت متریال سازنده آلیاژ هادی کابل های ترموکوپل را دو چندان می کند.

 

هادی کابل ترموکوپل

 

کابل افزاینده طول ترموکوپل یا کابل گسترش و توسعه ترموکوپل یا همان کابل رابط ترموکوپل بطور روزمره سیم رابط ترموکوپل نامیده می شود. این کابل در مراجع علمی با عبارت Thermocouple Extension Cable بیان می شود. در این کابل متریال سازنده هادی با متریال سازنده سیم داخلی ترموکوپل Thermocouple Bare Wire  یکسان می باشد. به همین دلیل ولتاژ اندازه گیری شده توسط سنسور ترموکوپل در مسافت های طولانی با کمترین افت ولتاژ به مقصد مورد نظر منتقل می شود.

 

بیشتر بخوانید: ساختمان ترموکوپل

ساختمان ترموکوپل

برای انتقال سیگنال اندازه گیری شده توسط دماسنج ترموکوپل،باید کابل رابط ترموکوپل یا کابل جبران ساز ترموکوپل را به ترموکوپل وصل نمایید. با توجه به ساختمان ترموکوپل ، اتصال کابل رابط ترموکوپل به ترموکوپل باعث ایجاد جانکشن یا اتصال سرد می شود. در واقع شما با این کار یک ترموکوپل ثانویه ایجاد کرده اید.

جدول کابل ترموکوپل بی ال اف ایتالیا
*جدول کابل ترموکوپل بی ال اف ایتالیا

 

نحوه اتصال سنسور PT100

گروهی دیگر از سنسورهای اندازه گیری دما، سنسور دمایی RTD می باشد. در بین RTD ها سنسور PT100 بیشتر از PT500 و PT1000 در صنعت کاربرد دارد. اصول کار RTD به گونه ای می باشد که مقاومت خطی کابل رابط PT100 با مقاومت سنسور پی تی صد با هم جمع می شوند! بدین منظور می بایست از سیم و کابل رابط یا جبران ساز ترموکوپل و PT100 متناسب با انواع ترموکوپل و ترمورزیستنس استفاده نمایید.

برای ارسال سیگنال دمایی ترموکوپل (ولتاز اندازه گیری شده)، بهتر است از کابل جبران ساز ترموکوپل (Thermocouple Compensation Cables) و یا کابل افزاینده طول ترموکوپل (کابل رابط) که در مراجع علمی با عبارت (Thermocouple Extension Cables) بیان می شود استفاده نمایید.

بدین ترتیب emf ایجاد شده در اتصال ثانویه ترموکوپل به سیم و کابل رابط نظیر خود ترموکوپل خواهد بود. در این صورت می توانید از ایجاد خطا جلوگیری کرده و میزان خطا را به کمترین میزان ممکن برسانید. در این صورت در بعضی از موارد، با رعایت اصول استاندارد می توانید از میزان خطای ایجاد شده صرف نظر نمایید!

 

 

مقالات مرتبط:

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of