شرکت مهندسی بازرگانی مانیاد صنعت
وارد کننده کابل های حرارتی

بررسی هادی انواع کابل ترموکوپل! تفاوت کابل جبران ساز ترموکوپل و کابل رابط ترموکوپل!

هادی انواع کابل ترموکوپل

 

تفاوت کابل جبران ساز ترموکوپل و کابل رابط ترموکوپل چیست؟

هادی کابل ترموکوپل به عنوان منتقل کننده ولتاژ اندازه گیری شده توسط ترموکوپل، واسطه بین سنجش و کنترل دما می باشد. این هادی نقش مهم انتقال سیگنال اندازه گیری شده به اتاق کنترل و مانیتورینگ و یا دستگاه های نمایش و اندازه گیری را دارد.

مقصد ولتاي اندازه گیری شده توسط ترموکوپل می تواند نمایشگر دما، کنترلر دما، پی ال سی و دیگر تجهیزات اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق باشد.

این موضوع اهمیت متریال سازنده آلیاژ هادی کابل های رابط  یا جبران ساز ترموکوپل را دو چندان می کند.

کابل افزاینده طول ترموکوپل یا کابل گسترش و توسعه ترموکوپل یا همان کابل رابط ترموکوپل که بطور روزمره سیم رابط ترموکوپل نامیده می شود در مراجع علمی با عبارت Thermocouple Extension Cable بیان می شود.

متریال سازنده این هادی با متریال سازنده سیم داخلی ترموکوپل Thermocouple Bare Wire  یکسان و سبب می شود ولتاژ اندازه گیری شده توسط ترموکوپل در طی مسافت های طولانی با کمترین افت ولتاژ به مقصد مورد نظر منتقل شود.

در هنگام انتقال سیگنال اندازه گیری شده ترموکوپل توسط کابل رابط ترموکوپل یا کابل جبران ساز ترموکوپل می بایست در یک نقطه کابل رابط ترموکوپل را به ترموکوپل متصل نموده که باعث ایجاد جانکشن یا اتصال و در نتیجه سبب ایجاد ترموکوپل ثانویه خواهد شد.

 

جدول کابل ترموکوپل بی ال اف ایتالیا
*جدول کابل ترموکوپل بی ال اف ایتالیا

 

گروهی دیگر از سنسورهای دما آر تی دی ها هستند که تایپ پی تی صد پر مصرف ترین سنسور دما از این گروه می باشد.

در آر تی دی ها نیز مقاومت خطی کابل رابط پی تی صد با مقاومت سنسور پی تی صد جمع می شود! بدین منظور می بایست از سیم و کابل رابط یا جبران ساز ترموکوپل و پی تی صد متناسب با انواع ترموکوپل و ترمورزیستنس استفاده کرد.

در صورتی که برای ارسال سیگنال دمایی ترموکوپل (ولتاز اندازه گیری شده) از کابل جبران ساز ترموکوپل (Thermocouple Compensation Cables) و یا کابل افزاینده طول ترموکوپل (کابل رابط) که در مراجع علمی با عبارت (Thermocouple Extension Cables) بیان ی شود استفاده کرد.

بدین ترتیب emf ایجاد شده در اتصال ثانویه ترموکوپل به سیم و کابل رابط نظیر خود ترموکوپل خواهد بود و از ایجاد خطا جلوگیری کرده و میزان خطا را به کمترین میزان می رساند بطوری که می شود در بسیاری از موارد از میزان خطای ایجاد شده صرف نظر کرد!

بهترین راه اضافه کردن سیم و کابل رابط یا جبران ساز ترموکوپل به ترموکوپل چیست؟

ادامه متن…

برچسب ها