• شرکت مهندسی بازرگانی مانیاد صنعت
  • واردات و تولید کابل های خاص

کابل اعلام حریق چیست ؟

کابل اعلام حریق چیست ؟

کابل اعلام حریق چیست ؟

کابل اعلام حریق را می توانیم به دو دسته دارای تأییدیه LPCB و بدون تأییدیه LPCB تقسیم بندی کنیم. آتش سوزی در مناطق شهری از سال ها پیش یک معظل بزرگ اجتماعی در سراسر جهان بوده است. حوادث بزرگی که در گذشته اتفاق افتاده تاکنون نفرات زیادی را به کام مرگ کشیده است. اگر این مکان ها طبق استانداردهای پیشگیرانه از آتش طراحی و اجرا شده بودند، می توانست سبب کاهش این دست خسارات و حفاظت از جان و مال مردم شود. حوادث تلخی از این قبیل سبب جان باختن عده زیادی از مردم بی گناه شده اند. این مسائل به ما آموخته اند که ایمنی ساکنین و کاربران در محیط های عمومی، تجاری و صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.

 

خسارات جانی استفاده نکردن از کابل اعلام حریق
هر فناوری ممکن برای جلوگیری از خسارات جانی و مالی باید مشخص و اجرا گردد. از جمله این موارد استفاده از کابل های ضد حریق در سیستم های امنیتی حیاتی ساختمان از جمله سیستم اعلام و اطفاء حریق و دود، روشنایی اضطراری، سیستم های دوربین مدار بسته، برق اضطراری و … می توان نام برد. در همه حوادث آتش سوزی، دود آتش، گرما و گازهای سمی مانع اصلی تخلیه ایمن و به موقع یک ساختمان یا منطقه می باشند. انتخاب و نصب صحیح کابل های اعلام حریق که کارکرد درست سیستم های مهم امنیتی را در مواقع اضطراری تضمین می کند. سبب تخلیه به موقع ساختمان، رساندن سرویس های اضطراری، ورود سریع و موثر در راستای مقابله با حادثه و … خواهد شد.

 

کاربرد کابل های ضد حریق

با توجه به گستردگی رنج کابل های ضد آتش این کابل ها در گستره وسیعی از سیستم ها و محیط ها کاربرد دارند از جمله:

  • خانه ها، ساختمان های چند طبقه، مغازه ها و فروشگاه ها، هتل ها. سالن های تئاتر و سینما ها، مدارس، بیمارستان ها و فرودگاه ها و …
  • سیستم های اعلام و اطفاء حریق، سیستم های هشداردهنده. سیستم های تهویه و روشنایی اضطراری
  • پست های توزیع برق و کارخانه های صنعتی که با برق فشار قوی کار می کنند.
  • سیستم های برق اضطراری و…

 

مشخصات استانداردهای بین المللی کابل ضد حریق

مهم ترین نکته در شرایط آتش سوزی این است که مدار اعلام و اطفاء حریق هم در معرض آتش قرار می گیرد. در اینصورت اگر سیم های اعلام حریق رابط در این سیستم ها بسوزند، کل سیستم از کار خواهد افتاد و نصب آن بی فایده است. پس نیاز به کابل نسوز می باشد که در این شرایط ویژگی های خود را حفظ نماید و به درستی عمل کند مشهود است. کابل های ضد حریق برای چنین مواقعی طراحی و اجرا شده اند. تست عملکرد این ویژگی ها براساس استاندارد IEC60331 می باشند.برای این کار یک متر از کابل ضد حریق در معرض شعله ای در دمای 750 درجه سانتی گراد به مدت 90 دقیقه قرار می گیرد.همچنین بر اساس استاندارد BS6387 یک متر از کابل ضد حریق در معرض شعله ای در دمای 950 درجه سانتی گراد به مدت 180 دقیقه قرار می گیرد.با گذار موفق از این مراحل تست تأییدیه استاندارد کابل های ضد حریق را دریافت می کنند.

 

ویژگی بازدارندگی شعله کابل های ضد حریق

در شرایط آتش سوزی شعله در طول کابل ها امتداد می یابد و کابل های سنتی همچون شبکه ای گسترده به انتشار آتش کمک می کنند. اما کابل های ضد حریق ویژگی به اصطلاح بازدارندگی شعله را دارند. و این بدان معنی است که در تولید آنها و به ویژه روکش آنها از موادی استفاده شده که به گسترش شعله کمک نمی کنند. این ویژگی در کابل های ضد حریق بر اساس استاندارد IEC30332 تست می شود که در آن بخش های مختلف کابل به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرند.
این کابل ها دارای ویژگی های زیر هستند:
مقاوم در برابر آتش
کارایی و عملکرد صحیح طی آتش سوزی
دود کم و عدم انتشار گازهای سمی
خواص بازدارندگی شعله
عدم تولید گاز هالوژن به هنگام سوختن
قیمت مناسب و هزینه نصب کم

قیمت کابل نسوز اعلام حریق

کابل اعلام حریق نسوز

کابل اعلام حریق شیلددار

سیم اعلام حریق

 

 

پی نوشت: ضمانت تعویض در برابر عیوب ناشی از تولید می باشد.

چاپ

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

می توانید از طریق واتس اپ و ایمیل با ما در تماس باشید. sales@maniadsanat.com

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟