• شرکت مهندسی بازرگانی مانیاد صنعت
  • وارد کننده و تأمین کننده کابل های حرارتی

مقایسه سیم رابط ترموکوپل و سیم ترموکوپل

مقایسه سیم رابط ترموکوپل و سیم ترموکوپل
مقایسه سیم رابط ترموکوپل و سیم ترموکوپل
(6) رای، میانگین: 4.83/5

مقایسه سیم رابط ترموکوپل و سیم ترموکوپل

سیم رابط ترموکوپل ، سیم ترموکوپل و ساختار هریک را در این مقاله بهتر می شناسیم. سپس آن ها را با هم مقایسه می کنیم.

سیم رابط ترموکوپل سیگنال اندازه گیری شده توسط ترموکوپل را از نقطه اتصال سرد به ترموستات ، کنترلر ، PLC یا دیگر تجهیزات اتوماسیون و کنترل صنعتی منتقل می کند. این سیم معمولا در جایی استفاده می شود که نسبت به سیم ترموکوپل ، تحمل درجه حرارت کمتری نیاز می باشد. به عبارت دیگر ممکن است دمای اندازه گیری شده توسط ترموکوپل صنعتی شما 1200 درجه سانتیگراد باشد. اما درجه حرارت روکش سیم رابط ترموکوپل 250 درجه سانتیگراد باشد. در این صورت تعجب نکنید! چرا که هادی این سیم توانایی سنجش و انتقال میلی ولت معادل دمای 1200 درجه سانتیگراد را دارد.

 

سیم رابط ترموکوپل

 

سیم رابط ترموکوپل نوع K

در ادامه با یک مثال این مساله را دقیق تر بررسی می نماییم. فرض کنید شما یک عدد سنسور ترموکوپل نوع K با ساختار هددار جهت سنجش حرارت 1150 درجه سانتیگراد دارید. حال می خواهید با سیم رابط ترموکوپل تایپ BLF K ایتالیا سیگنال اندازه گیری شده توسط ترموکوپل را به تجهیزات کنترل صنعتی منتقل نمایید. در این صورت نمی توانید سیم رابط ترموکوپل را بدون محافظ در معرض حرارت 1150 درجه سانتیگراد قرار دهید! برای خرید سیم رابط ترموکوپل با تحمل درجه حرارت 1150 درجه سانتیگراد، باید این سیم با صرف هزینه بسیار زیاد برای شما تولید شود. لازم بذکر است از نظر فنی این سیم می بایست دارای عایق و روکش های بسیار خاصی باشد.

 

بیشتر بخوانید: سیم ترموکوپل چیست؟

سیم ترموکوپل چیست

 

هادی سیم ترموکوپل

یک نمونه سیم ترموکوپل را می توانید در عکس زیر مشاهده نمایید.فرض کنید شما سازنده ترموکوپل هستید.از سیم ترموکوپل در کدام قسمت ترموکوپل استفاده می کنید؟ پاسخ نقطه حساس به دما می باشد. به یاد داشته باشید که در رفرنس های علمی از نقطه حساس به دما، با عنوان نقطه اتصال گرم نیز یاد شده است.

 

سیم ترموکوپل

 

انواع سیم رابط ترموکوپل

به جز چند مورد استثناء ، بطور معمول سیم های ترموکوپل هیچ گونه عایق و روکشی ندارند.تعیین متریال سازنده سیم ترموکوپل بهترین روش برای شناختن انواع این سیم می باشد.این متریال تعیین کننده محدوده سنجش دما،دقت اندازه گیری و تایپ ترموکوپل می باشد. مثال: سیم های ترموکوپل تیپ K دارای ترکیباتی از نیکل – کروم (Ni-Cr) و نیکل – آلومل (Ni-Al) می باشند.به سیم رابط ترموکوپل ، کابل بیرونی ترموکوپل نیز گفته می شود و به سیم ترموکوپل ، سیم درونی.

 

سیم رابط ترموکوپل

 

تفاوت و تشابه سیم رابط ترموکوپل و سیم ترموکوپل

  • هر دو می بایست به صورت کوپل یا زوج مورد استفاده قرار گیرند.
  • سیم رابط ترموکوپل دارای عایق و یا روکش محافظ می باشد.
  • برای یک سنسور دما معمولا میزان متراژ مورد استفاده از سیم ترموکوپل ، کمتر می باشد.
  • دقت اندازه گیری سیم ترموکوپل معمولا بیش تر می باشد.

 

 

پی نوشت:

  • از نظر علمی بهتر است بجای سیم رابط ترموکوپل از عبارت کابل رابط ترموکوپل استفاده کنیم.
  • کابل رابط ترموکوپل با تحمل دمای 1250 درجه سانتیگراد در بلند مدت طبق سفارش تامین خواهد شد. لطفا با ما تماس بگیرید.این نوع کابل ترموکوپل بیشتر در صنایع فولاد که احتمال ریختن مواد مذاب روی روکش کابل وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

مقالات مرتبط:

چاپ

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

× برای ارسال نظر ابتدا وارد شوید

    درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید