3.7/5 - (8 امتیاز)

ترموکوپل سیمی یا انواع ترموکوپل سیم دار (کابلی)، یکی دیگر از انواع سنسورهای Thermocouple محسوب می گردند که استفاده از آن ها بسیار مرسوم است. این نوع از محصولات، جزو پرمصرف ترین تجهیزات اندازه گیری محسوب می گردند. به طوریکه در بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ و حتی در دانشگاه ها به منظور آموزش مورد استفاده قرار می گیرند. قیمت ترموکوپل سیمی از 200,000 تومان شروع می شود.

نکته حائز اهمیت این است که از کابل جبران ساز (Thermocouple Extension Cables) برای ساخت سنسورهای سیم دار کابلی استفاده می شود.

انواع ترموکوپل سیمی (سیم دار) یا کابلی

سنسورهای ترموکوپل سیمی (سیم دار) به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به شرح برخی از آن ها می پردازیم:

ترموکوپل سیم دار (کابلی) نوع K

این تایپ از سنسورها برای مصارف صنعتی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. دامنه دمایی این نوع از دماسنج ها از 270 الی 1372 درجه سانتیگراد است. جنس ساخت این سنسورها یا نیکل کروم یا نیکل آلومل است. این تایپ از تجهیزات، رایج ترین ترموکوپل مورد استفاده است زیرا ارزان، دقت بالا، پایدار و دقیق است.سنسور سیمی (کابلی) نوع Jجنس ساخت این سنسسورها از آهن یا کنستانتان است. این جفت گرمایی بعد از تایپ K، جزو متداول تری و پراستفاده ترین سنسورهای محسوب می گردد. همچنین ارزان و قابل اعتماد است اما دامنه دما و طول عمر نسبتاً کمتری دارد. دامنه دمایی این نوع از دماسنج ها از 270- الی 1200 درجه سانتیگراد است.

علیرغم داشتن محدوده دمایی کمتر و عدم توانایی به منظور سنجش دماهای بالا، هنوز بسیار استفاده می شود.

ترموکوپل سیمی (کابلی) نوع T

این نوع از Thermocouple ها معمولاً در کارخانه های صنایع غذایی که به دماهای بسیار پایین مانند کرایوژنیک نیاز دارند، استفاده می‌شود و با وجود محدوده دمایی کمتر، دمای پایین‌تری را ارائه می‌دهد.  محدوده یا دامنه دمایی این نوع سنسور از 270- الی 400 درجه سانتیگراد است.ترموکوپل سیمی (کابلی) نوع Eجنس متریال این تایپ جفت حرارتی از نیکل کروم یا کنستانتان است. این Thermocouple در کاربردهایی که نیاز به دقت بهتری نسبت به نوع K یا J در شرایط متوسط دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. میزان دامنه دمایی در این تایپ از  270- الی 1000 درجه سانتیگراد است.سنسور سیم دار نوع Bسنسورهای تایپ B، جزو سنسورهای دما بالا محسوب می شوند. آیا فکر می کنید که فقط نوع های R و S محدودیت دمای بالا را ارائه می دهند؟ نوع B یک دماسنج دما بالا محسوب می گردد. میزان دامنه دمایی این نوع از دماسنج ها از 0 الی 1820 درجه سانتیگراد است. سنسور سیم دار نوع Rترموکوپل نوع R، شبیه به دماسنج نوع S است و جزو دماسنج های دما بالا محسوب می گردد. نکته مهم این است که سه سنسور از نوع فلز نجیب از نوع R هستند. از این تایپ به راحتی می توانید در مصارف سنگین صنعتی که نیاز به سنجش دماهای بالا است، استفاده کنید. میزان دامنه دمایی در این ترموکوپل سیمی از 50- الی 1768 درجه سانتیگراد است.

با این حال، تایپ R از تایپ S از لحاظ هزینه بالاتر است، زیرا این نوع سنسور از درصد رودیوم بیشتری تشکیل شده است.

ترموکوپل سیمی نوع N

ترموکوپل نوع N را همان تایپ K در نظر بگیرید ولی با یک تفاوت که گرانتر هستند. ترموکوپل نوع N از نظر محدودیت دما و دقت اندازه گیری مشابه تایپ K است. میزان محدوده دمایی یا دامنه دمایی این تایپ از 270- الی 1300 است.

ترموکوپل سیمی نوع E

سنسور سیم دار نوع E، دماسنجی است که از متریال (Nickel-Chromium/Constantan) ساخته شده است. دامنه دمایی این کاوشگر دما از 270- الی 1000+ درجه سانتیگراد است.

مشاوره خرید ترموکوپل سیمی یا کابلی

به منظور دریافت مشاوره رایگان خرید ترموکوپل سیمی (سیم دار) یا کابلی و استعلام قیمت ترموکوپل، می توانید از طریق شماره تلفن های شرکت با ما در تماس باشید.