چگونه سیم نسوز مناسب را انتخاب نماییم؟

برای انتخاب سیم نسوز بایستی به موارد زیر توجه نمود:

  1. بازه دمای کارکرد سیم در بلند مدت
  2. حداکثر دمای کارکرد لحظه ای
  3. ولتاژ کاری
  4. کاربرد
  5. شرایط محیطی محل استفاده
    و دیگر اطلاعات در دسترس که می تواند به انتخاب صحیح ویژگی های سیم نسوز کمک نماید از قبیل عکس یا نمونه سیمی که قبلاً استفاده می شده است.

تفاوت کابل هیت تریسینگ و نوار حرارتی چیست؟

کابل های هیت تریسینگ در مقایسه با نوارهای حرارتی درجه حرارت و توان های پایین تری را شامل می شوند. بازه حرارتی عملکرد این کابل ها حدود 65 تا 260 درجه سانتی گراد می باشد. این در حالی است که نوارهای حرارتی رنجی در حدود 151 تا 760 درجه سانتی گراد را در بر می گیرند.

چرا روکش سیم نسوز دو روکش فایبرگلاس خشک شده ، پودر می شود و از بین می رود؟

فایبرگلاس (ابریشم یا نخ بافته شده) به مرور زمان فرسوده شده و از بین می رود. بدین منظور روی فایبرگلاس ترکیبی از سیلیکون می پاشند و یا سیم نسوز را پس از اینکه با فایبرگلاس بافته شده ، روکش کردند در وان سیلیکون مستغرق می نمایند. بعضی از تولید کنندگان برای ارزان تر شدن قیمت تمام شده بجای سیلیکون از ترکیبات پی وی سی استفاده می نمایند. ممکن است دلیل این مسأله استفاده از پی وی سی در جای نا مناسب باشد

چرا روکش سیم نسوز پودر شده و از بین می رود؟
متاسفانه بعضی از سیم نسوز های وارد شده به کشور از متریال مرغوب تهیه نشده و همچنین یک تولید کننده با سابقه و متخصص آن را تولید نکرده است! برای مواجه نشدن با این مشکل می توانید از سیم نسوز های قلع اندود BLF ایتالیا که با استفاده از بهترین متریال موجود در دنیا و توسط یکی از بهترین، با سابقه ترین و خوشنام ترین تولید کنندگان سیم و کابل نسوز در دنیا تولید شده است، استفاده نمایید.
اول:چطور می توانیم دمایی که یک ترموکوپل نوع K نشان می دهد را بفهمیم؟

ترموکوپل نوع K رایج ترین سنسور دمایی است که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی در محیط صنعتی قصد یافتن دمای تقریبی نشان داده شده توسط ترموکوپل نوع K را از طریق اندازه گیری خروجی میلی ولت mv تروکوپل داشته باشیم، روش ساده ای وجود دارد که خیلی دقیق نیست ولی می توان با آن حدود دما را بدست آورد.

دمای ترموکوپل نوع K مساوی است با ولتاژ خروجی mv اندازه گیری شده ضرب در عدد 25 بعلاوه دمای محیط

مثلا اگر ترموکوپل در خروجی 30 میلی ولت را نشان دهد دمای اندازه گیری شده عبارت است از:

30*25 = 750+دمای محیط (فرض میکنیم 25 درجه سانتیگراد) = 775 درجه

دلیل تقریبی بودن این روش این است که ما پارامتر رفرنس cold junction compensation در نظر نمی گیریم که می تواند کمی تاثیر گذار باشد. البته این روش برای نوع K کاربرد دارد و برای انواع دیگر ترموکوپل ها قابل استفاده نیست

روی یک تجهیز، تاییدیه EEX, IA, IIC, T6 درج شده است، مفهوم آن چیست؟
معمولا روی تجهیزات صنعتی ، انواع certificate های دریافت شده آن تجهیز با حروف مخفف ذکر میشود. یک مهندس ابزاردقیق باید بر حسب نوع محیطی که در آن کار می کند با این عبارات آشنا باشد.
EEX بیانگر استاندارد اروپایی برای تجهیزات ضد انفجار EX است ( EX Explosion Proof ) و مفهومش این است که تجهیز مذکور در محیط هایی با احتمال وقوع انفجار ، می تواند استفاده شود.
IA/IIC بیانگر قابلیت استفاده از این تجهیز در محیط هایی شامل گاز های گروه methane ، propane، petrol است و IIC محیط های شامل Hydrogen, acetylene, carbon disulphide می باشد.
T6 بیانگر کلاس دمایی قابل استفاده تجهیز است که در این مثال T6 یعنی کلاس دمایی این تجهیز 85 درجه سانتیگراد است.