سنسور دما صنعتی (Industrial Temperature Sensor) به تجهیزاتی اطلاق می شود که به منظور اندازه گیری دما مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات می توانند برای اندازه گیری دمای هوا، مایعات یا مواد جامد به طور کامل استفاده شوند. شما عزیزان به منظور بررسی و استعلام قیمت خرید و فروش انواع سنسورهای دما می توانید با شرکت مانیاد صنعت تماس بگیرید. در ادامه انواع سنسور دما و تجهیزات جانبی را برای شما عزیزان آورده شده است.

انواع مختلفی از سنسورهای دما وجود دارند و هر کدام از آنها از فناوری ها و اصول متفاوتی به منظور اندازه گیری دما استفاده می کنند. سنسورهای دما، انواع گوناگون دارند که متناسب با نوع کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه هر یک از نوع ها را برای شما عزیزان شرح می دهیم تا از کارکرد کلی آن ها اطلاع داشته باشید.

انواع سنسور دما صنعتی

سنسور دما صنعتی

سنسور دما صنعتی

 

ترموکوپل (Thermocouple)

ترموکوپل ها با استفاده از دو رسانا که از دو فلز گوناگون تشکیل شده و در انتها به هم متصل شده اند، محل اتصالی را تشکیل می دهند. هنگامی که این اتصال در معرض حرارت قرار می گیرد، ولتاژی تولید شده که به طور مستقیم، متناسب با ورودی دما است. ترموکوپل بسیار متنوع بوده زیرا ترکیبات مختلف فلزی، دامنه های مختلف اندازه گیری دما را امکان پذیر می کنند و محدوده اندازه گیری آن ها بالاست. با این حال ، آنها دارای دقت  کمتری نسبت به  NTC و RTD هستند، ولی در عین حال دامنه دمایی آن ها بالاست.

ترموکوپل های برند آروان صنعت هیراد، مطابق با آزمایشات ملی و بین المللی، جزو بهترین و کم خطاترین سنسورها در ایران محسوب می شوند.

سنسور آر تی دی (RTD)

RTD ها یا آشکارسازهای مقاومتی به روشی مشابه ترمیستورها عمل می کنند. (ترمسیتورها را در ادامه توضیح خواهیم داد) و از مقاومت اهمی برای اندازه گیری دما استفاده می کنند. آنها مانند ترمیستورها به یک مدار متصل شده اما محدوده دمایی بسیار پایین تر ولی در عین حال دقت بسیار بالایی دارند.

مطالعه بیشتر: بررسی سنسور RTD چیست

ترمیستور (Thermistors)

ترمسیتورها هم نوعی از تجهیزات اندازه گیری دما محسوب می شوند.اندازه ترمیستورها معمولاً بسیار کوچک بوده و از یک عنصر سنجش تشکیل شده اند که می توانند به صورت شیشه ای یا اپوکسی بوده و همچنین دارای 2 سیم است تا بتوان آنها را به یک مدار الکتریکی متصل کرد. ترمیستورها دما را با استفاده از تغییر مقاومت جریان الکتریکی اندازه گیری می کنند. ترمیستورها به دو صورت NTC یا PTC ارائه می گردند و اغلب هزینه خرید و نگه داری آن ها پایین است.

سنسورهای دما بسیار متداول، متوع و پرکاربرد هستند. آنها از یک ترمیستور، یک ترموکوپل یا عنصر سنجش RTD تشکیل شده و می توانند با یک سر ترمینال در انتها به پایان برسند. شرکت آروان صنعت هیراد هر سه نوع سنسور را در انواع مختلف با کیفیت فرا عالی تولید و ارائه می کند.

از سنسورهای دما در چه جاهایی می توان استفاده کرد؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه جواب بدهیم، در کلیه جاهایی که قرار است دما اندازه گیری گردد، از این تجهیزات هم استفاده می شود. این تجهیزات همه جا در اطراف ما حضور دارند؛ هم در زندگی روزمره و هم در محیط های صنعتی به وفور می توانید این محصولات را مشاهده کنید. سنسورهای دما برای اندازه گیری دما در بسیاری از پروژه های کاربردی و همچنین در صنایع کوچک و بزرگ مختلف استفاده می شوند.

برخی از کاربردهای temperature sensor ها به صورت زیر است:

 • کاربردهای صنعتی: نظارت (Monitoring) بر انواع تجهیزات و ماشین آلات و محیط های مختلف، نیروگاه ها و همچنین خطوط تولید.
 • کاربردهای علمی و آزمایشگاهی: علوم زیستی و نظارت بر فناوری.
 • کاربردهای پزشکی: نظارت و کنترل بیماران، دستگاه ها و تجهیزات پزشکی، تجزیه و تحلیل گاز، کاتترهای قلبی ترمودیلوشن، دستگاه های مرطوب کننده، لوله های جریان هواکش، دمای مایع دیالیز.
 • موتور سیکت ها: نظارت و کنترل  برگازهای خروجی، میزان دمای هوای ورودی، دمای روغن و همچنین اندازه گیری دمای موتور.
 • لوازم خانگی: کنترل و نظارت در انواع و اقسام  لوازم آشپزخانه (اجاق گاز، کتری، فر و بسیاری تجهیزات دیگر).
 • تهویه مطبوع: نظارت و کنترل بر دستگاه های تهویه مطبوع تجاری و خانگی.
 • ترانزیت: کنترل و نظارت بر انواع وسایل نقلیه سنگین نظیر وانت ها و کامیون ها.

راهنمای خرید انواع Industrial Temperature Sensor

 1. محدوده دما (Temperature range): انواع سنسورهای دما صنعتی قادرند محدوده های مختلف دمایی مختلف را اندازه گیری و حتی در محدوده خاصی دقت بیشتری داشته باشند.
 2. حتماً قبل از خرید، محدوده سنسور دما و محدوده مورد انتظار کاربری خود را بررسی کنید. محدوده سنسور دما باید در برگه اطلاعات (DataSheet) موجود باشد.
 3. دقت و ثبات: درخواست شما ممکن است به درجه خاصی از دقت نیاز داشته باشد. ترموکوپل ها در مقایسه با ترمیستورها و RTD ها واریانس بالاتری در ثبات طولانی مدت دارند ، بنابراین این نکته ای است که باید از آن آگاه باشید. سنسور دما با بالاترین دقت ترمیستورهای NTC با روکش شیشه است.
 4. اندازه و بسته بندی: میزان فضای موجود در کابری مورد نظر برای استفاده از سنسور براساس نوع دماسنج و دمای انتخاب شده تأثیر کذار است. در صورت محدود بودن فضا، دستگاه کوچکتر بایستی استفاده کرد. نوع بسته بندی نیز مهم است زیرا این امر نحوه اتصال سنسور دما به برنامه و نحوه اندازه گیری دما را تعیین می کند.

مشاوره خرید سنسورهای دما صنعتی برند مانیاد صنعت رادین آژند

ما طیف بسیار گسترده ای از سنسورهای دما صنعتی را تولید و ارائه می کنیم. بسیاری از محصولات ما از بهترین و باکیفیت ترین متریال تولید، بررسی و تست شده اند و دارای ضمانت و خدمات پس از فروش عالی هستند. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع سنسور دما و قیمت خرید و فروش آن ها، با ما تماس بگیرید.

4/5 - (6 امتیاز)