سیستم هیت تریسینگ ( Heat Tracing System )

سیستم هیت تریسینگ ( Heat Tracing System )

سیستم هیت تریسینگ چیست؟

هیت تریسینگ ( Heat Tracing System ) به فرایند نظارت، حفظ وافزایش دمای لوله ها، مخازن، شیرهای سوپاپ دار و … گفته می شود. در سیستم هیت تریسینگ به منظور نگه داری و افزایش دمای لوله ها در محیط های مختلف صنعتی و تجاری، مجموعه ای از مسیرهایی در امتداد طول لوله وجود دارند که در این مسیرها، عنصر گرمایشی الکتریکی قرار دارد که باعث می شود در هنگام عبور جریان برق، گرم شود. فرایند حفظ گرمای لوله ها به خصوص در فصول سرد سال به منظور جلوگیری از اختلال فرایند کار در صنایع و کارخانه های بزرگ و کوچک بسیار حائز اهمیت است. لازم به ذکر است به منظور جلوگیری از هدر رفتن گرمای لوله ها و مخازن، عایق های مخصوص دور آن ها قرار داده و می پوشانند. با استفاده سیستم Heat Tracing دیگر امکان یخ زدگی لوله ها و مخازن وجود نخواهد داشت و فرایند کاری بدون هیچ مشکلی ادامه خواهد داشت. در این مقاله درباره طراحی، آموزش، محاسبات و نصب سیستم های هیت تریس مطالبی را به شما خواهیم گفت.

طراحی سیستم هیت تریسینگ چگونه است؟

شما عزیزان می توانید با انتخاب کابل هیت تریس مناسب، ترانسفورماتور، جعبه اتصالات برق، پنل های کنترل و مانیتورینگ، عایق گرمایی و بسیاری تجهیزات موردنیاز دیگر یک سیستم هیت تریسینگ فوق العاده و حرفه ای به صورت کاملاً سفارشی طراحی و پباده سازی کنید. همچنین می توانید میزان تولید گرمای تولید شده در این سیستم ها را از طریق تغییر در وات کابل های گرمایشی و متناسب با نیازهایتان کنترل کنید.

نکته: برای مشاهده و بررسی انواع محصولات بر روی کابل هیت تریسینگ کلیک کنید.

طراحی، فروش، نصب و اجرای انواع سیستم های هیت تریسینگ ( Heat Tracing System ) یکی از کارهای حساس و مهم در صنعت بشمار می رود. همانطور که می دانید خسارت های جانی و مالی محاسبه یا اجرای اشتباه سیستم خطرات فراوانی داشته و غیر قابل جبران است. از این رو اگر در این زمینه  به عنوان فروشنده یا خریدار مشغول به کار هستید، می بایست نسبت به نکاتی نیز تسلط نسبی داشته باشید و دقت های لازم را داشته باشید. یکی از راه های دستیابی به این هدف خواندن مقالات خوب و هدفمند در زمینه آموزش این سیستم ها است.

همانطور که اشاره کردیم سیستم های هیت تریس در شرایطی که مایعات در داخل لوله ها و مخازن مستعد یخ زدگی و منجمد شدن هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. این یخ زدگی باعث آسیب جدی به لوله ها و مخازن خواهد شد. حتی در شرایطی ممکن است باعث انفجار لوله ها و آسیب به افرادی که در محدوده موردنظر هستند، بشود. با استفاده از سیستم های ارائه شده توسط شرکت مانیاد صنعت، می توانید لوله و مخازن خود را در صورت کاهش دما اطراف گرم نگه دارید و هیچگونه نگرانی ای بابت یخ زدگی و از بین رفتن لوله ها و مخازن خود نخواهید داشت.

آموزش سیستم هیت تریسینگ

مطالب بیان شده در این صفحه، در واقع دستور العمل طراحی، نصب و فروش این سیستم ها بر روی لوله هایی با کاربرد های معمولی در مصارف صنعتی می باشند. همچنین دستورالعمل نصب این سیستم برای کابل های گرمایشی با عایق از جنس مواد معدنی ، به لحاظ میزان انعطاف پذیری و سایر مشخصه های فنی دیگر، نصب خاص خود را دارد. در طراحی و نصب سیستم هیت تریسینگ الکتریکی بایستی کلیه مراحل نصب توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه انجام شود. یکی از مهمترین مراحل نصب، تست و ثبت مقادیر اندازه گیری در هنگام راه اندازی و اجرا است.

محاسبات هیت تریسینگ (قیمت و اجرا)

به منظور طراحی و محاسبه قیمت خرید و اجرای سیستم هیت تریسینگ الکتریکی با کابل حرارتی هیت تریس ، یکی از مهمترین فاکتور ها داشتن دانش فنی برای محاسبه مقاومت الکتریکی کابل حرارتی می باشد. برای طرح مورد نظر و آشنا با نرم افزار طراحی کابل هیت تریس می باشد.برای عایق خارجی سطح کابل حرارتی هیت تریس استفاده از سیستم T-class که جزو طرح های تثبیت شده یه حساب می آید و یا نیز می توان از روش های گفته شده بر طبق استاندارد IEC/IEEE/EN 600-79-30-1,Clause4.5  توسط نرم افزار طراحی سیستم Heat tracing، طراحی را انجام داد.

پارامترهای طراحی سیستم شامل نتیجه عایق T-class و دیگر نتایج که جزو مستندات سیستم به حساب می آیند، بایستی تا زمانی که سیستم در حال استفاده می باشد به عنوان نتایج نمونه برداری شده طبقه بندی و حفظ گردند. محاسبات طراحی ممکن است برای کابل های Self-regulating, power limiting and constant – watt heating بدون محدودیت در استفاده از هر نوع کابل ذکر شده صورت پذیرد. خروجی کابل های گرمایی و درجه T-rating به چندین متغیرازجمله ولتاژ تغذیه، مقاومت کابل و شرایط دمایی وابسته می باشد.

نکات کلیدی قبل از نصب هیت تریسینگ

  • اطمینان از انتخاب صحیح توان خروجی و سطح ولتاژ منبع تغذیه یکی از مهمترین تمهیداتی هست که می بایست در آن دقت کافی داشت. بر روی تمامی کابل های حرارتی ذکر شده میزان مصرف توان بر حسب متر (w/m ) حک شده است که به هنگام قبل از نصب می بایست مصرف توان طول کل کابل حرارتی را با توان منبع تغذیه چک نمود.
  • شماره رول کابل، عدد طول کابل که بر روی کابل حک شده است، نوع کابل حرارتی و توان و ولتاژ مصرفی را می بایست یادداشت نمود.
  • بازدید چشمی و اطمینان از عدم زخمی شدن کابل حرارتی برای نصب
  • تست مقاومت عایقی کابل (تست میگر) که می بایست در فرم پیش راه اندازی ثبت گردد.
  • تجهیزات تولید گرما در جای خشک نگهداری شوند.
  • اطمینان از پایان عملیات نصب لوله و متعلقات آن و همچنین تست فشار که سیستم Heat tracing بر روی آن نصب  می گردد.
  • سطح لوله بایستی کاملا تمیز باشد و مواد روغنی و چسبنده توسط حلال های مناسب پاک شوند و درصورت لزوم با برس های سیمی سطح لوله عاری از هرگونه مواد خشک شده و … باشد.
  • منابع تغذیه توان می بایست خاموش باشند.
  • کیت(Kit ) و انتهای کابل Heat tracing خشک باشد.

کارشناسان ما در شرکت مانیاد صنعت می توانند به شما در مشاوره، طراحی و اجرای انواع سیستم های هیت تریسینگ به شما عزیزان کمک کنند.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟