• شرکت مهندسی بازرگانی مانیاد صنعت (واردات و تولید کابل های خاص)

طراحی سیستم هیت تریسینگ چگونه است؟

طراحی سیستم هیت تریسینگ چگونه است؟

طراحی سیستم هیت تریسینگ

طراحی ، فروش، نصب و اجرای سیستم هیت تریسینگ ( Heat tracing ) یکی از کارهای حساس و مهم در صنعت بشمار می رود. همانطور که می دانید خسارت های جانی و مالی محاسبه یا اجرای اشتباه سیستم هیت تریسینگ غیر قابل جبران می باشند. از این رو اگر در این زمینه  به عنوان فروشنده یا خریدار مشغول به کار هستید،می بایست نسبت به نکاتی که در ادامه بیان می کنم تسلط نسبی داشته باشید. یکی از راه های دستیابی به این هدف خواندن مقالات خوب و هدفمند در زمینه آموزش سیستم هیت تریسینگ می باشد. در ادامه متن آموزش ، طراحی ، قیمت ، خرید ، فروش و اجرای سیستم و کابل هیت تریسینگ الکتریکی را بررسی می کنیم.

آموزش سیستم هیت تریسینگ

مطالب بیان شده در ادامه متن، در واقع دستور العمل طراحی ، نصب و فروش سیستم هیت تریسینگ بر روی لوله هایی با کاربرد های معمولی در مصارف صنعتی می باشند. همچنین دستورالعمل نصب این سیستم برای کابل های هیت تریسینگ با عایق از جنس مواد معدنی ، به لحاظ میزان انعطاف پذیری و سایر مشخصه های فنی دیگر، نصب خاص خود را دارد. در طراحی و نصب سیستم هیت تریسینگ الکتریکی بایستی کلیه مراحل نصب توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه انجام شود. یکی از مهمترین مراحل نصب، تست و ثبت مقادیر اندازه گیری در هنگام راه اندازی و اجرای سیستم هیت تریسینگ می باشد.

مطالعه بیشتر: نحوه اجرای سیستم هیت تریسینگ

محاسبه قیمت اجرای هیت تریسینگ

به منظور طراحی و محاسبه قیمت خرید و اجرای سیستم هیت تریسینگ الکتریکی با کابل حرارتی هیت تریس ، یکی از مهمترین فاکتور ها داشتن دانش فنی برای محاسبه مقاومت الکتریکی کابل حرارتی می باشد. برای طرح مورد نظر و آشنا با نرم افزار طراحی کابل هیت تریس می باشد.برای عایق خارجی سطح کابل حرارتی هیت تریس استفاده از سیستم T-class که جزو طرح های تثبیت شده یه حساب می آید و یا نیز می توان از روش های گفته شده بر طبق استاندارد IEC/IEEE/EN 600-79-30-1,Clause4.5  توسط نرم افزار طراحی سیستم Heat tracing ،طراحی را انجام داد.

پارامترهای طراحی سیستم شامل نتیجه عایق T-class و دیگر نتایج که جزو مستندات سیستم به حساب می آیند، بایستی تا زمانی که سیستم در حال استفاده می باشد به عنوان نتایج نمونه برداری شده طبقه بندی و حفظ گردند.محاسبات طراحی ممکن است برای کابل های Self-regulating, power limiting and constant – watt heating بدون محدودیت در استفاده از هر نوع کابل ذکر شده صورت پذیرد.خروجی کابل های گرمایی و درجه T-rating به چندین متغیرازجمله ولتاژ تغذیه، مقاومت کابل و شرایط دمایی وابسته می باشد.

نکات کلیدی قبل از نصب هیت تریسینگ

  • اطمینان از انتخاب صحیح توان خروجی و سطح ولتاژ منبع تغذیه یکی از مهمترین تمهیداتی هست که می بایست دقت کافی داشت. بر روی تمامی کابل های حرارتی ذکر شده در ابتدای ابن مقاله میزان مصرف توان بر حسب متر (w/m ) حک شده است که به هنگام قبل از نصب می بایست مصرف توان طول کل کابل حرارتی را با توان منبع تغذیه چک نمود.
  • شماره رول کابل،عدد طول کابل که بر روی کابل حک شده است ، نوع کابل حرارتی و توان و ولتاژ مصرفی را می بایست یادداشت نمود.
  • بازدید چشمی و اطمینان از عدم زخمی شدن کابل حرارتی برای نصب
  • تست مقاومت عایقی کابل (تست میگر) که می بایست در فرم پیش راه اندازی ثبت گردد.
  • تجهیزات تولید گرما در جای خشک نگهداری شوند.
  • اطمینان از پایان عملیات نصب لوله و متعلقات آن و همچنین تست فشار که سیستم Heat tracing بر روی آن نصب  می گردد.
  • سطح لوله بایستی کاملا تمیز باشد و مواد روغنی و چسبنده توسط حلال های مناسب پاک شوند و درصورت لزوم با برس های سیمی سطح لوله عاری از هرگونه مواد خشک شده و … باشد.
  • منابع تغذیه توان می بایست خاموش باشند.
  • کیت(Kit ) و انتهای کابل Heat tracing خشک باشد.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟