در این مقاله قصد داریم درباره موضوع مهم صحت و درست کار کردن سنسور ترموکوپل و اینکه چگونه بفهمیم ترموکوپل سالم است، با شما عزیزان صحبت کنیم. پس حتماً با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

تجهیزات اندازه گیری دما در پروسه های فرآیند صنعتی در کارخانه ها و صنایع مختلف، دارای زنگ هشداری هستند که به اپراتورها و کارشناسان فنی در مورد نقص تجهیزات اندازه گیری دما یای سنسور دما هشدار می دهند. با این حال، سیم‌های شُل یا شکسته شدن بلوک ترمینال می‌تواند باعث به صدا درآمدن زنگ هشدار شود، حتی اگر خود دستگاه به درستی کار کند.

مطالعه بیشتر: ترموکوپل چیست

روش های اصلی برای فهمیدن سالم بودن ترموکوپل

برای بررسی صحت و سالم بودن یک ترموکوپل، می‌توانید از روش های زیر استفاده نمایید:

  1. بررسی ویژگی‌های ظاهری یا فیزیکی: ابتدا بایستی حسگر دما ترموکوپل توسط تیم فنی شرکت مورد بررسی کامل قرار بگیرد. همچنین از لحاظ ظاهری برسی کنید که آیا ظاهر ترموکوپل دارای هرگونه خراش، شکستگی یا خوردگی است یا خیر؟ همچنین آیا کانکتورها و سیم‌های ترموکوپل به درستی متصل شده‌اند و هیچ گونه خلل یا آسیبی در اتصالات وجود ندارد؟ آیا مغزی سنسور دچار مشکل است یاخیر؟ این ها برخی مواردی هستند که در شکل ظاهری می تواند موثر باشد.
  2. تست صحت عملکرد حسگر دما ترموکوپل: برای انجام فرآیند تست صحت عملکرد Thermocouple،می‌توانید از ابزارهای اندازه‌گیری دما استفاده کنید. قبل از استفاده از سنسور دما، آیا از دماسنج یا دستگاه اندازه‌گیری دما استفاده کرده و صحت نتایج را بررسی کرده‌اید؟ این مورد بسیار حائز اهمیت است.
  3. مقایسه با سنسور دما مرجع: اگر این امکان برای شما وجود دارد، یک حسگر دما Thermocouple را به عنوان نمونه مرجع استفاده کنید. مقایسه خروجی دمایی جفت حرارتی معیوب با سنسور مرجع می‌تواند نشان دهنده صحت و سالم بودن آن باشد.
  4. مقایسه با استانداردها: حتماً بررسی کنید آیا ترموکوپل مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته شده است. ترموکوپل‌های صنعتی معمولاً بر اساس استانداردهایی مانند ANSI، IEC، ASTM و ISA طراحی و ساخته می‌شوند. بررسی کنید آیا ترموکوپل مورد نظر شما با استانداردهای معتبر سازگاری دارد.
  5. مشاوره با کارشناسان خبره حوزه برق صنعتی: در صورتی هنوز از تست سالم بودن جفت حرارتی اطمینان ندارید، می‌توانید با کارشناسان خبره حوزه برق صنعتی یا فروشندگان معتبر تماس گرفته و مشورت نمایید. آنها می‌توانند به شما راهنمایی کنند و اطلاعات دقیق‌تری در مورد صحت و سالم بودن ترموکوپل ارائه دهند.
  6. کالیبراسیون: ترموکوپل‌ها بایستی به طور دوره‌ای کالیبره شوند تا صحت دقت و عملکرد آنها تضمین گردد. این فرآیند شامل مقایسه قرائت دما دماسنج ترموکوپل با منبع مرجع یا استاندارد شناخته شده است. می‌توانید از آزمایشگاه‌های کالیبراسیون یا راهنمایی‌های تولید کننده برای انجام کالیبراسیون منظم و بررسی دقت ترموکوپل استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره موضوع اینکه چگونه بفهمیم ترموکوپل سالم است با شما عزیزان صحبت کردیم. اگر سوالی در این زمینه دارید حتماً در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح نمایید. مهم است به یاد داشته باشید که ترموکوپل‌های صنعتی ممکن است با گذر زمان و استفاده معیوب شوند. بنابراین، بررسی دوره‌ای و نگهداری صحیح آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.