• شرکت مهندسی بازرگانی مانیاد صنعت (واردات و تولید کابل های خاص)

سیم ترموکوپل چیست ؟

سیم ترموکوپل چیست ؟

سیم ترموکوپل چیست؟

سیم ترموکوپل به سیمی گفته می شود که در ساختمان ترموکوپل نقطه ی حساس به دما را به نقطه اتصال سرد متصل می کند. همانطور که می دانید ترموکوپل یک سنسور دما دارای سیم داخلی متشکل از دو فلز غیر همنام می باشد. این دو فلز که ترکیباتی از نیکلکروم (Ni-Cr) و نیکل – آلومل (Ni-Al) می باشند در قسمت حسگر دما به هم متصل می شوند. در صورتی که به نقطه سنجش دما که به آن اتصال گرم نیز می گوییم حرارت اعمال شود، در این قسمت اختلاف پتانسیل ایجاد می شود. سپس شما می توانید از نقطه ی اتصال سرد به کمک سیم ترموکوپل نسوز ، ولتاژ اندازه گیری شده را به سمت ترموستات ، کنترلر دما ، اتاف فرمان و… منتقل نمایید.

انواع سیم ترموکوپل

انواع این سیم های اندازه گیری دما رابطه مستقیمی با انواع ترموکوپل ، رنج و موارد مصرف این سنسور ها دارند. به عنوان مثال طبق قوانین ترموکوپل می بایست برای ترموکوپل نوع K از سیم ترموکوپل نوع k استفاده نمایید. یعنی نمی توانید ترموکوپل نوع J را به کابل ترموکوپل تیپ k وصل نمایید. همچنین انواع کابل ترموکوپل قیمت های متفاوتی دارند. 

 

بیشتر بخوانید: هادی کابل های ترموکوپل را بیشتر بشناسیم

کابل ترموکوپل چیست؟

ویژگی های سیم ترموکوپل

این سیم ها بطور معمول بدون هیچ گونه عایق و با هادی بصورت خشک (Solid) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سیم ترموکوپل

 

تایپ سیم ترموکوپل دارای عایق را چگونه بشناسیم؟

متریالی که برای تولید این سیم ها استفاده شده را می توان از رنگ عایق آن ها تشخیص داد. دستور العمل متداول بدین صورت است که هادی منفی دارای عایق به رنگ قرمز می باشد. همچنین هادی مثبت دارای رنگ نشان دهنده تایپ ترموکوپل می باشد. روکش هادی نشان دهنده تایپ ترموکوپل در استاندارد ANSI آمریکا بطور معمول به رنگ قهوه ای می باشد.

 

بیشتر بخوانید: استاندارد رنگ کابل ترموکوپل و اختصارات جهانی آن چیست؟

رنگ کابل ترموکوپل

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید نخ سبز رنگ از ابتدا تا انتهای روکش کابل ترموکوپل BLF ایتالیا قابل ردیابی می باشد. برای روکش کابل ترموکوپل با تحمل درجه حرارت بسیار زیاد، بطور معمول از رنگ با کدهای مشخص مطابق با استانداردهای جهانی استفاده می شود. بدین صورت که یک نخ نشانگر در یک زمینه رنگ ثابت تکرار می شود.

 

مقالات مرتبط:

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟