:تاریخ آخرین بروزرسانی مقاله بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۸ در ۰۹:۳۲ ق٫ظ

کابل نسوز سیلیکونی چیست؟

کابل نسوز چند رشته ای سیلیکونی با عایق و روکش سیلیکون با قابلیت تحمل دمای 250 درجه سانتیگراد در بلند مدت.اولین ویژگی شگفت انگیز این است که بدانید سیم نسوز سیلیکونی مقاوم در برابر حرارت (ضد حریق) گرید های متفاوتی دارد.یعنی وقتی شما می خواهید سیم مقاوم در برابر حرارت بخرید باید بدانید که کدام گرید را می خواهید تا از سوء استفاده افراد سود جو جلوگیری کنید. بارها شنیده ام که مصرف کننده نهایی می گوید: از فلان جا کابل سیلیکونی خریدیم اما خیلی زودتر از انتظار مان سوخت و از بین رفت!

میزان درصد خلوص سیلیکون

مشخص کردن گرید سیلیکون روش های متفاوتی دارد. برای شما که خریدار هستید از این زاویه به مسئله نگاه کنید که عایق سیلیکونی سیمی که در دستان شماست، از ترکیب چند ماده درست شده است. درصد خلوص سیلیکون استفاده شده تاثیر مستقیمی بر دمای کارکرد کوتاه مدت و بلند مدت و همچنین مدت زمان مقاومت در برابر حرارت دارد.بگذارید با یک مثال کاربردی اهمیت این موضوع را برای شما روشن تر کنم. شرکت BLF ایتالیا یکی از تولید کنندگان سرشناس سیم و کابل نسوز سیلیکونی در دنیا دو مدل کابل PT100 با تحمل دمای 180 درجه سانتیگراد تولید می کند که فقط ضخامت سیلیکون لایه نهایی متفاوت می باشد. قطر بیرونی اولی 5.5 و دومی 3.8 میلی متر می باشد. تاکید می کنم سطح مقطع هادی و ضخامت هر دو برابر و تفاوت فقط و فقط در 1.7 ضخامت کمتر یا بیشتر می باشد!

مطالعه بیشتر: شرکت BLF ایتالیا را بهتر بشناسیم

کابل افشان نسوز 180 درجه سانتیگراد

فکر می کنم با این مثال به خوبی متوجه اهمیت درصد خلوص سیلیکون شدید. اما چرا با وجود کم تر بودن قطر بیرونی که نشان دهنده کم تر بودن وزن Silicone استفاده شده می باشد،باز هم دمای کارکرد 180 درجه سانتیگراد می باشد؟ راز نهفته در این موضوع درصد خلوص سیلیکون استفاده شده می باشد که البته نیازمند فرآیند تولید پیچیده تری هم می باشد.دومین راز نگفته در زمینه Heat Resistant Wire and Cable دروغ بزرگ تحمل دمای 1100 درجه سانتیگراد می باشد.

کابل ترمواستب

این نوع از کابل های ضد حریق (مقاوم در برابر حرارت) در خانواده کابل های ساخته شده از ترکیبات سیلیکون قرار می گیرند.سال گذشته از بانک گردشگری به شرکت ما مراجعه کردند و خواستند که یک کابل بسیار خاص را برای پروژه برج یوسف آباد شان تولید کنیم. سایز ها بسیار خاص و از آن مهم تر تحمل دمای مد نظرشان نیز بسیار زیاد بود. قرار بود این کابل ها در قسمت خروجی دود پارکینگ در زمان حریق مورد استفاده قرار گیرد که این مکان در زمان آتش سوزی دارای حرارت بسیار زیادی می باشد. درخواست شرکت مهندسی مشاور پروژه تحمل دمای 900 درجه سانتیگراد در مدت زمانی بیش از 3 بود!!! حتما می دانید 900 درجه سانتیگراد یعنی چی!؟ در واقع یعنی دمایی که نقطه ذوب بسیاری از متریال های نسوز قبل از آن قرار دارد.

مطالعه بیشتر: دسته بندی انواع سیم و کابل اعلام حریق

سیلیکون این ماده شگفت انگیز

در زمان رخ دادن حریق نکته بسیار مهم این است که جریان عبوری از هادی کابل قطع نشود. بله درست متوجه شدید شاید بتوان گفت که عایق هادی از روکش قرار گرفته بر روی عایق مهم تر است.در نظر بگیرید که اگر جریان قطع شود کار اعلام و اطفاء حریق قبل از رسیدن آتش نشان ها با اختلال مواجه شده و خسارت های جبران ناپذیر جانی و مالی رخ می دهد. کابل ترمواستب همان محصول مورد نیاز است تا با ترکیبات خاصی از Silicon تا بیش از 3 ساعت نگذارد جریان عبوری قطع شود.

سیم و کابل نسوز سیلیکونی

سیم و کابل نسوز سیلیکونی

کابل مخصوص مواد غذایی

ویژگی شگفت انگیز سوم مقاومت در برابر باکتری و قارچ می باشد. بله درست است بیاید از زاویه دیگری به جز حرارت ،به این کابل حرارتی نگاه کنیم. سیلیکون و تفلون در میان مواد مورد استفاده در صنعت مواد غذایی دو ماده بسیار قابل اعتماد و اتکا پذیر می باشند. در کنار تحمل درجه حرارت بسیار زیاد، عدم رشد و تکثیر باکتری و قارچ روی لایه ی بیرونی این سیم مقاوم در برابر حرارت کاربرد های زیادی دارد. بخصوص در محیط های مرطوب که شرایط برای رشد باکتری و قارچ مساعد تر می باشد. شاید به توان گفت که سیلیکون یکی از بهترین مواد مقاوم در برابر رطوبت می باشد.

سیم سیلیکونی

شوک پذیری یکی از بهترین ویژگی های Silicone Cable ها می باشد. بطوریکه همواره در کنار Teflon یکی از پایه های ثابت در تولید کابل های جرقه زن های ولتاژ می باشد. کابل جرقه زن سیلیکونی دارای کاربرد های بسیار مهمی از جمله در صنعت خودروسازی می باشد.حدس بزنید!کدام سیم یا کابل استفاده شده در ماشین سیلیکونی می باشد؟ البته در نقاط مختلفی از یک خودرو سیم سیلیکونی نسوز استفاده می شود اما معروف ترین آن کابل جرقه زن وایر شمع می باشد.همان کابلی که می توان گفت هر شخص دارای خودرو تقریبا حداقل یکبار با آن سر و کار پیدا کرده است. در زمانی که ماشین تان را استارت می کنید این کابل باید در یک لحظه میزان زیادی جریان را از خود عبور دهد تا موجب جرقه زدن شمع ماشین شود.

فروش سیم سیلیکونی

فروش سیم سیلیکونی

کاربرد سیم و کابل نسوز سیلیکونی

رد پای این ماده شگفت انگیز را می توانید در طیف گسترده ای از گروه های مختلف سیم و کابل پیدا کنید. کابل های ابزار دقیق و کنترل نسوز یکی از پر کاربرد ترین آن ها می باشند.همچنین یک کابل بسیار خاص در این زمینه کابل ترکیبی ابزار دقیق می باشد.سال گذشته مانیاد (MANIAD) یکی از این محصولات را که نیازمند دانش فنی بالایی می باشد برای شرکت نفت طراحی و تولید کرد. درون این کابل ترکیبی 3 کابل متشکل از دو کابل نسوز شیلدار سیلیکونی و یک کابل ترموکوپل نوع KX با روکش PVC قرار گرفته بود.جالب تر اینکه دو کابل نسوز را درون یک روکش قرار دادیم و سپس کابل ترموکوپل را کنار آن ها قرار دادیم.بعد از آن یک شیلد کلی (Overal Screen) قرار گرفت و سپس با توجه به کاربرد، دو لایه دیگر روی آن کشیده شد. حقیقتا یکی از لذت بخش ترین کارها ،طراحی و تولید کابل های خاص نسوز می باشد.

کابل اعلام حریق

چند سالی می شود که انواع سیم و کابل اعلام حریق سیلیکونی جایگزین XLPE شده است. از طرفی با توجه به آتش سوزی هایی که رخ داده است قوانین سخت گیرانه ای برای استفاده از آن ها به اجرا در آمده است.بطوریکه بیشتر سیم کشی های موزه ها،بیمارستان ها،مراکز خرید و تجمع تعداد زیادی از انسان ها می بایست با مواد نسوز و ضد حریق انجام شود.همچنین با توجه به کاربرد های مختلف می توان در کنار سیلیکون از دیگر مواد استفاده کرد.

به عنوان مثال سیم نسوز سیلیکونی تک روکش را می توان با بافتن یک لایه فایبرگلاس (ابریشم) روی آن،به دو روکش تبدیل کرد. یا اینکه روی آن شیلد از جنس مس قلع اندود و یا آرمور از جنس گالوانیزه کشید و سپس با استفاده از سیلیکون روکش نهایی کرد.همچنین یکی از دیگر کاربرد های این محصولات در گروه کابل های فشار قوی می باشد.در پایان باید به این نکته اشاره کنم که همه سیم و کابل های نسوز ، می سوزند. و به این  دلیل به آن ها نسوز گفته می شود که دیر تر از دیگر متریال ها می سوزند و نقطه ذوب آن ها بیشتر می باشد. پس در نتیجه شگفت انگیز ترین ویژگی کابل های نسوز این است که در دمای بیشتر و طی مدت زمان بیشتری می سوزند.