سنسور RTD چهار سیمه، یکی از انواع حسگرهای دمای مقاومتی است که از لحاظ ساختاری کمی پیچیده است. این نوع سنسورهای مقاومتی، معمولاً گران قیمت هستند و معمولاً برای مصارف آزمایشگاهی و پزشکی که در آن دقت بسیار بالا نیاز است، استفاده می شوند. این نوع مدار برای طول سیم های بلندتر بین ناحیه اندازه گیری و الکترونیک اندازه گیری استفاده می شود، زیرا می تواند خطاهای ناشی از مقاومت سیم را جبران کند. این نوع از آر تی دی ها دقیق ترین سنسورهای RTD هستند.

برخلاف مدار 3 سیمه که همه سیم ها مقاومت یکسانی دارند. در مدار 4 سیم، هر سیم یک اندازه گیری مقاومت منحصر به فرد دارد. این کل مقاومت سیم را جبران می کند تا دقیق ترین قرائت دما را در بین تمامی RTD ها ارائه دهد.

مقاومت الکتریکی برخی از مواد مانند پلاتین، مس و نیکل در دماهای مختلف متفاوت است. آشکارسازهای دمای مقاومتی (RTD) از این ویژگی برای ارزیابی دما در انواع کاربردهای تجاری و صنعتی استفاده می کنند. RTD های چهار سیم مشابه حسپرهای سه سیمه هستند. تفاوت اصلی بین این دو این است که نوع 4 سیم دارای دو سیم به هر دو ترمینال است.

مطالعه بیشتر: سنسور RTD چیست

هنگام استفاده از یک حسگر مقاومتی دما RTD چهار سیمه، دو عدد از سیم ها به هر انتهای عنصر اندازه گیری متصل می شوند (معمولا سیم های 1 و 4). یک جریان اندازه گیری کوچک متمایز به طور مداوم در حسگر اندازه گیری اعمال می گردد، به طوری که می توان آن را به عنوان یک متغیر مقایسه به طور مداوم بررسی کرد. افت ولتاژی که در مقاومت اندازه‌گیری رخ می‌دهد را می‌توان برروی سیم‌های 2 و 3 اندازه‌گیری کرد. با استفاده از “جریان خطا” که از ورودی با مقاومت بسیار بالا عبور می‌کند، افت ولتاژ در مقاومت‌های سیم را می‌توان نادیده گرفت و ورودی اندازه‌گیری را می‌توان تشخیص داد. افت ولتاژ واقعی در مقاومت اندازه گیری تقریباً 1 به 1.

چه زمانی به RTD 4 سیمه نیاز دارید؟

یک RTD 4 سیم به منظور استفاده در کاربردهای آزمایشگاهی است که در آن دقت و تکرارپذیری بسیار مهم است. کاربردهای آزمایشگاهی بر طراحی، بهبود، ساده‌سازی و آزمایش فرآیندهای ایمن و قابل تکرار تمرکز دارند. این موارد می‌توانند به عنوان رویه‌های روزمره در کاربردهای صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین، کاربردهای آزمایشگاهی به بهترین تجهیزات موجود برای اطمینان از مناسب بودن، ماندگاری و کیفیت فرآیندهایی که به دنبال نتایج یافت شده در آزمایشگاه اجرا می شوند، نیاز دارند.

یکی دیگر از مواردی که آر تی دی 4 سیمه بهترین انتخاب برای محیط های صنعتی و آزمایشگاهای است، کالیبراسیون آن است. همانطور که در مورد کاربردهای آزمایشگاهی، جبران مقاومت سیم سربی که توسط مدار پل یک RTD 4 سیمی ارائه می شود، دقت، دقت و تکرار مورد نیاز برای انجام کالیبراسیون های معنی دار را ارائه می دهد.

نحوه انتخاب آر تی دی 4 سیم

بسیاری از RTD های 4 سیمه از لحاظ کیفیتی بسیار مقرون به صرفه هستند. شرکت مانیاد صنعت رادین آژند، سال هاست که طراحی و تولید RTD ها را انجام می دهد و سنسورهای خود را مطابق با استانداردهای بین المللی تولید می کند. آر تی دی های 4 سیم ما را می توان با یا بدون فرستنده دمای عرضه کرد و با فرستنده های دما از سایر سازندگان سازگار است.

سنسورهای RTD مانیاد صنعت رادین آژند، انتخاب های متنوعی برای مصارف آزمایشگاهی و تست کالیبراسیون ارائه می دهند. به عنوان مثال، نوع 4 سیمه همه کاره و مقرون به صرفه را می توان با ترموول ها پیکربندی یا مستقیماً وارد پروسه فرآیند کرد. آنها دارای حفاظت از نفوذ هستند و در مواد سیمی و غلاف مختلف برای کاربردهایی که شامل محیط های اکسید کننده خورنده و دمای بالا هستند، عرضه می شوند. آنها ذاتاً ایمن، ضد انفجار و مناسب برای مکان های خطرناک هستند. مانیاد صنعت رادین آژند، همچنین می‌تواند کاوشگرهای دمای مقاومتی سفارشی را برای کاربردهای خاص بسازد. به‌عنوان مثال، نوع 4 سیم با مقاومت بسیار بالا در برابر لرزش را برای استفاده در مجموعه‌های بلبرینگ کمپرسورهای گاز ارائه دهد.

مزایای اندازه گیری RTD چهار سیمه چیست؟

در مقایسه با نوع 2 سیم و 3 سیم، پیکربندی اندازه گیری چهار سیمه، بسیار برتر است، عمدتاً به این دلیل که مقاومت سیم سربی کاملاً حذف شده است. با استفاده از کاوشگرهای دمای مقاومتی 4 سیم، مقاومت برای تعیین میزان  دما استفاده نمی گردد. دو سیم پایه یک RTD چهار سیمه به صورت سری با یک منبع جریان ثابت به هم متصل می شوند. ولتاژ دو سیم اضافی چهار سیم RTD را می‌خوانیم.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی کامل RTD چهار سیمه پرداختیم. اگر سوالی در این باره داشتید، در بخش دیدگاه های این مقاله حتمآً آن را مطرح نمایید.