:تاریخ آخرین بروزرسانی مقاله مهر ۱۷ام, ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۰ ق٫ظ

قیمت کابل اعلام حریق طی سال های گذشته نوسانات زیادی داشته است. در ادامه قیمت انواع سیم و کابل برندهای ERSE ترکیه ، دراکا ( DRAKA ) انگلیس ، CAVICEL ایتالیا و دیگر برندهای معتبر اروپایی و ایرانی را بررسی می کنیم .

همواره به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که قیمت سیم و کابل اعلام حریق با قیمت کابل نسوز تفاوت قابل توجهی دارد. دلیل اصلی ، در واقع مواد سازنده و نوع ساختار هر کدام می باشد. بیشتر کابل های مقاوم در برابر آتش که بصورت عمده در بازار موجود می باشند، دارای هادی خشک می باشند. از سوی دیگر چند سالی می شود که سیم نسوز با هادی خشک کمیاب شده است! این در واقع اولین دلیل برای تفاوت قیمت این دو مدل سیم و کابل می باشد.

عوامل موثر بر قیمت انواع سیم و کابل اعلام حریق

علاوه بر ساختار هادی ، میزان درصد خلوص و وزن مس استفاده شده به عنوان دومین عامل موثر بر روی لیست قیمت سیم و کابل اعلام حریق ERSE است. متاسفانه بعضی از برند ها این عامل بسیار مهم را نادیده گرفته و از میزان مس کمتری استفاده می کنند. عامل سوم درصد خلوص سیلیکون استفاده شده در سیم است. بطور معمول انواع سیم و کابل اعلام حریق نسبت به انواع نسوز ، میزان سیلیکون کمتری دارند.

عامل چهارم شیلد میانی در سیم و کابل نسوز و یا فویل آلومینیوم و درین وایر ( Drain Wire ) در سیم و کابل اعلام حریق ارسه ( ERSE ) می باشد. به زبان ساده درصد خلوص یا وزن مس و همچنین تراکم بافت شیلد از عوامل مهم تاثیر گذار بر روی قیمت سیم و کابل نسوز می باشد. از طرف دیگر ضخامت فویل آلومینیوم و سایز سطح مقطع Drain Wire بر روی قیمت کابل مقاوم در برابر حریق تاثیر می گذارد.

مطالعه بیشتر: گواهینامه LPCB سیم و کابل اعلام حریق چیست؟

گواهی LPCB

گواهینامه LPCB

گواهینامه LPCB

از نظر کارشناسان مانیاد صنعت پنجمین عامل موثر بر قیمت سیم و کابل اعلام حریق ، داشتن یا نداشتن گواهی LPCB می باشد.