3.4/5 - (7 امتیاز)

ترموکوپل نوع K چیست؟

ترموکوپل نوع K یا (K Type Thermocouple) چیست و رنج دمایی آن چقدر است؟ این نوع از سنسورها که با نام های ترموکوپل تیپ K، تایپ K و سِری کا مشهورند، یکی از انواع مهم و کاربردی سنسورهای اندازه گیری دما بوده و جزو محبوب ترین، رایج ترین و پراستفاده ترین محصولات در بین انواع رایج دماسنج های ترموکوپل محسوب می گردند. اگر حتی یک بار برای فروش، خرید و استعلام قیمت سنسور ترموکوپل نوع K با کارشناسان حوزه برق صنعتی صحبت کرده باشید، حتماً آن ها هم تایپ یا تیپ K را هنگام مشاوره به شما عزیزان پیشنهاد داده اند. (البته در اینجا ذکر این نکته بسیار ضروری است که محدوده دمایی محیط موردنظرتان که قرار است اندازه گیری گردد، بسیار مهم است و مشاوران حوزه برق صنعتی، متناسب با نیاز شما، پیشنهادات لازم را ارائه می کنند)

کاوشگرهای دمای تایپ K، ساختاری بادوام و مقاوم داشته و معمولاً توسط یک غلاف محافظ فولاد ضد زنگ 310، 316 یا 316L با عایق معدنی انعطاف‌پذیر مجهز شده‌اند که می‌توانند خم و به گونه‌ای باشند که برای طیف گسترده‌ای از کاربردها مناسب باشد. این سِری از دماسنج های ترموکوپل دارای یک اتصال گرم عایق بندی شده برای کاهش تداخل الکتریکی و یک اتصال رزوه ای M8 x 1 میلی متر با درجه حرارت 200 درجه سانتی گراد است.

کاروشگرهای دما نوع K می توانند دمای بالا را با هزینه بسیار پایین اندازه گیری کنند.

رنج دمایی ترموکوپل نوع K چقدر است؟

میزان دامنه یا محدوده دمایی در حسگرهای دمایی سِری K از 270- (فارنهایت 454.0000-) الی 1372+ درجه سانتیگراد (2501.600 فارنهایت) است. یعنی اگر دمای موردنظرتان در این محدوده است، می توانید از این سری از دماسنج های اندازه گیری دما به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی استفاده نمایید.

ترموکوپل تایپ K می تواند دمای بالای 1000 درجه سانتی گراد را برای طولانی مدت و دمای 1200 درجه سانتی گراد را برای کوتاه مدت بدون مشکل اندازه گیری نماید.

اینکه که از نوع هد دار یا سیمی استفاده می کنید، بسته به مکانی است که قرار است سنسور در آنجا نصب گردد. به طور گسترده در کاربردهای عمومی استفاده می شود که در آن حساسیت دما به حدود 41μV / ˚C نیاز دارد. دقت نوع K ± 2.2 C٪ (0.75٪) است. دقت ترموکوپل به انحراف در آلیاژها نیز بستگی دارد.

نکته: اگر قرار است دماسنج یا جفت گرمایی را در دمای زیر صفر (0) درجه سانتیگراد  استفاده کنید، نیاز است که از متریال خاصی برای افزایش سنجش دقت اندازه گیری، استفاده کنید. همچنین محدوده های خاص خطا ( Special Limits Of Error) در دماهای زیر صفر درجه در این نوع از جفت های دمایی مشخص نشده است.

جنس متریال ترموکوپل تیپ K یا تایپ کا

ترموکوپل های تیپ K یا تایپ K از دو رسانای مبتنی بر Chromel و Alumel ساخته شده اند، این دماسنج های اندازه گیری دما در برابر خوردگی یا خورندگی مقاوم بوده و تقریباً برای همه مصارف صنعتی بسیار مناسب اند. همچنین آلیاژ آن به صورت کروم-نیکل است. پایه مثبت (+) غیر مغناطیسی و پایه منفی (-) آن مغناطیسی است. یک عیب جفت های حرارتی تایپ کا این است که در برابر گوگرد آسیب پذیرند. (پس از قرار دادن این تجهیزات در معرض محبط های حاوی گوگرد، جداً اجتناب کنید).

مرور: رسانای مثبت ترموکوپل نوع K از 90 درصد نیکل و 10 درصد کروم تشکیل شده است. سرب منفی از حدود 95% نیکل، 2% آلومینیوم، 2% منگنز و 1% سیلیکون تشکیل شده است. هادی مثبت زرد رنگ بوده و ماده ای غیر مغناطیسی است. همچنین هادی منفی قرمز رنگ است و ماده ای مغناطیسی است.

برخی از کاربردهای سنسورهای تایپ K در صنایع گوناگون عبارتند از:

 • صنایع غذایی
 • نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
 • فرآورده های صنعتی
 • صنایع پزشکی
 • کنترل ردیابی لوله
 • عملیات حرارتی صنعتی
 • صنایع و تجهیزات بسته بندی
 • اندازه گیری دمای مایعات
 • کنترل دمای مایع خنک کننده
 • کنترل دمای فر
 • صناعی فولاد
 • صنایع مس و آهن
 • و بسیاری موارد دیگر

مقاومت در جفت های گرمایی سِری K

ترموکوپل ها با مقاومت خاصی تولید نمی شوند، این تجهیزات، دما را بر اساس ولتاژ خروجی ای که ایجاد می کنند، اندازه گیری می کنند. مقاومت با اندازه رسانا و تا حدودی با میزان هادی استفاده شده تفاوت دارد. با این حال، ترموکوپل نوع k را نمی توان در مایعات با خاصیت کاهش استفاده کرد. در غیر این صورت به سرعت زنگ می زند و آسیب می بیند. اگرچه دقت اندازه گیری آن کمی کمتر است، اما می تواند به طور کامل نیازهای اندازه گیری دمای صنعتی را برآورده کند.

استعلام قیمت سنسور ترموکوپل نوع K

هزینه یا قیمت سنسور ترموکوپل نوع K، بستگی به نوع حسگر انتخابی شما دارد. پس از تعیین نوع سنسور مورد نیاز، می توانید قیمت این تجهیزات را از کارشناس ما بپرسید.

ترموکوپل های نوع K، جزو ارزانترین محصولات در بین سِری های دیگر محسوب می گردند. از آنجا که خطی بودن ویژگی های نیروی الکتروموتور عالی است و مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر خوردگی زیاد است، ابتدا استفاده از جفت های حرارتی سِری K را برای کصرف خود در نظر می گیریم.

مشاوره خرید انواع ترموکوپل نوع K (کا)

به منظور بررسی مشخصات فنی، مشاوره فنی، خرید و استعلام قیمت و رنج دمایی ترموکوپل نوع K، سری و تایپ کا، با کارشناسان فنی مانیاد صنعت رادین آژند تماس بگیرید. مفتخر هستیم که در زمینه مشاوره فنی قبل از خرید، در خدمت تک تک شما مشتریان گرامی باشیم.