:تاریخ آخرین بروزرسانی مقاله مهر ۹ام, ۱۴۰۱ در ۰۸:۳۸ ق٫ظ

کاربرد ترموکوپل چیست؟ کاربرد دماسنج ترموکوپل در صنعت را می توان در کلیه بخش های گوناگون و کاربردهای صنعتی، علمی و کاربردی به وفور مشاهده کرد. ترموکوپل ها به علت محدوده دمایی وسیع، RuggedNess، هزینه پایین و کاربردهای فوق العاده در اندازه گیری به طور گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد ترموکوپل خیلی گسترده و وسیع است به طوریکه از لوازم خانگی گرفته تا پروسه های فرایند صنعتی، داروسازی، نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع شیشه، بیوتکنولوژی، سیمان، صنایع کاغذ، تولید برق، نظارت و کنترل کوره، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، حسگرهای خودرو، موتورهای هواپیما، راکت و فضاپیما و بسیاری صنایع دیگر می توان این تجهیزات حرفه ای را مشاهده کرد.

شرکت مانیاد صنعت رادین آژند به عنوان یکی از سازندگان برتر سنسورهای دما، توانسته است با صنایع بسیار بزرگ و شرکت های قوی در زمینه سنسورهای ترموکوپل کار کند و آن ها را تجهیز کند. اگر شما هم می خواهید از 0 تا 100 طراحی تا اجرا در کنارتان باشیم، با ما تماس بگیرید.

سوال: چه مواردی سنسورهای Thermocouple صنعتی را از سنسورهای دما دیگر متمایز می کند؟

ابعاد مناسب، زمان پاسخدهی فوق العاده بالا و توانایی آن ها در تحمل شوک و ارتعاشات، باعث شده است که از این تجهیزات بتوان برای کنترل و اندازه گیری دما به راحتی و بدون هیچ مشکلی در کلیه صنایع استفاده کرد. ترموکوپل ها معمولاً به دلیل هزینه پایین، تایپ های گوناگون، محدوده دمایی وسیع و قدرت پایداری فوق العاده، انتخاب خوبی به منظور سنجش دما در پروسه های صنعتی هستند. وقتی نوبت به انتخاب مناسب می رسد، همه چیز به تحقیق و دانش سازنده شما مربوط می شود. دمای صحیح هر عنصر برای ساخت تمام محصولات مرتبط با دما بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر: ترموکوپل چیست؟

در ادامه مقاله درباره کاربردهای ترموکوپل (Thermocouple Applications) صحبت خواهیم کرد.

کاربرد ترموکوپل در صنعت چیست؟

در ادامه قصد داریم درباره کاربردهای ترموکوپل در صنعت و بخهش ای مختلفی که می توان از آن ها به منظور اندزاه گیری دما استفاده کرد، صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید:

صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

صنایع نفت و گاز به منظور جلوگیری از رطوبت، گرمای بیش از حد، خوردگی و مصرف ناکارآمد سوخت، چندین الزام حیاتی برای این فرآیند دارد. مانیاد صنعتی رادین آژند، تولید کننده انواع سنسور دما کاملاً حرفه ای و تخصصی به منظور استفاده در بسیاری از فرآیندهای مختلف در استخراج، تولید، پالایش و توزیع نفت، گاز و سایر پتروشیمی ها ارائه می دهد. برخی از محصولات دارای روکش تفلونی هستند که در برابر خوردگی و حملات شیمیایی مقاومت هستند. سنسورها می توان به طور مستقیم در پروسه فرایند نصب نمود یا آن ها را داخل یک تجهیز ابزار دقیقی به نام ترموول قرار داد (اگر در محیط خوردگی وجود داشته باشد یا سیال آن اسدی باشد). شرکت مانیاد صنعت، دارای خط تولید مجهز به منظور ساخت سنسورهای ضد انفجار است. اکثر این مجموعه های حسگر با گزینه های فرستنده در دسترس هستند.

صنایع غذایی (Food Production)

سنسورهای ترموکوپل صنعتی (Thermocouple Sensor) برای صنایع غذایی مناسب هستند، زیرا خوانایی دمای دقیقی را در عرض کوتاه مدت به شما عزیزان ارائه می کنند. محصولات غذایی در هر مرحله (فاز) را می توان مورد بررسی قرار داد. همچنین سنسورهای دما مختص صنایع غذایی دارای 2 بخش هستند که بخش اول شامل handheld readout و بخش دوم detachable probe است. در نوک prob، دو سیم ناهمنوع متصل به یکدیگر قرار دارند. پروب های مسطح، دمای سطوح را به راحتی اندازه گیری می کنند ولی پروب های سوزنی، اندازه گیری داخلی و دمای هوای کوره ها را انجام می دهند.

زمان پاسخ Thermocouple به چه معناست:

زمان پاسخ سریع ترموکوپل (Response Time)، به این معنی است که می‌توان از آن برای انتقال سریع و دقیق دما در مکان‌های مختلف بر روی مواد غذایی ای نظیر گوشت و مرغ، بدون نیاز به منتظر ماندن برای ثبت دماسنج استفاده کرد. یعنی خواندن صحیح گرما در هر نقطه.

از آنجایی که بیشتر محصولات برای مصارف غذایی و پزشکی، به طور مستقیم به سلامت و زندگی افراد مربوط می شود، کیفیت آنها در قانون بهداشت مواد غذایی و قانون امور دارویی کاملاً به عنوان “Clean and Sanitary” مشخص شده است. به ویژه در سال های اخیر محدودیت های بین المللی مانند HACCP و GMP در بسیاری از موارد اِعمال شده و اهمیت اندازه گیری دما رو به افزایش است.

برای سنسورهای دمایی که در فرآیندهای تولید استفاده می شوند، “طراحی بهداشتی یک شرط اجباری برای حفظ یک محیط تولید تمیز بدون مواد خارجی و وضعیت تمیز میکروبیولوژیکی است.”

از آنجایی که سنسورهای دمای شرکت مانیاد صنعت از کیفیت فوق العاده ای برخوردارند و به اندازه کافی با در نظر گرفتن این شرایط طراحی شده اند، می توانید با خیال راحت از آنها استفاده کنید. علاوه بر این، ما ترموکوپل هایی را به منظور نصب بر روی دستگاه های پزشکی ارائه می کنیم که امکان اندازه گیری دمای برای موارد مختلف با دقت و سرعت بالا فراهم می کند.

مطالعه بیشتر: ترموکوپل صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد

اکسترودرها (Extruders)

اکسترودرها به دما و فشار بسیار بالا نیاز دارند. نوک حسگر یا سنسور بایستی در پوشش molten plastic در شرایط فشار کاری بسیار بالا قرار داده شود. جفت گرمایی، پس از اتصال مستقیم به پروسه فرآیند، دمای کاری را به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی اندازه گیری می کند. این تجهیزات دقت بسیار بالایی دارند و میزان سرعت زمان پاسخدهی آن ها بالاست. معمولاً از دماسنج های تایپ K یا ترموکوپل نوع K در این تجهیزات استفاده می کنند.

کوره های برقی و حرارتی (Furnace)

یک pilot light، وظیفه اشتعال مشعل کوره را بر عهده دارد. ترموکوپل در صورتی که نتواند شعله را حس کند، جریان گاز را قطع و از دریافت گاز کوره در زمانی که pilot بیرون است، جلوگیری می کند. علاوه بر این تجمع گاز در کوره را بسیار محدود کرده و سیستم را بسیار امن می کند.

ترموکوپل مخصوص  Molten Metal

ترموکوپل فلز مذاب (Molten Metal Thermocouple) را می توان به منظور اندازه گیری دما تا 1250 درجه سانتی گراد استفاده کرد. آنها دمای فلزات مایع را در طول عملیات آماده سازی مذاب، نگهداری، گاز زدایی و ریخته گری نظارت و کنترل می کنند.

وسایل گازسوز (Gas Appliances)

یک ترموکوپل، روی یک وسیله گازسوز، به شیر گاز سیگنال می دهد که pilot روشن است، بنابراین باز می ماند. سنسور در وسط شعله پیلوت قرار گرفته است. سنسور، گرمای شعله را تشخیص و ولتاژی تولید می کند که جریان گاز را حفظ می کند. اگر شعله خاموش شود، ولتاژ ترموکوپل از بین رفته و در نتیجه دریچه گاز بسته خواهد شد.

کاربرد برای ترموستات (Thermocouples for thermostats)

اکثر ترموستات ها از دماسنج ترموکوپل به عنوان یک المان مهم و ضروری در عملکرد خود استفاده می کنند. ولی بسیاری از افراد درباره تفاوت های این 2 نوع از تجهیزات برقی، دچار سردرگمی شده اند. عملکرد ترموستات و دماسنج اندازه گیری دما از لحاظ عملکرد متفاوت اند. نکته کلیدی برای جلوگیری از این اختلاف این است که به یاد داشته باشید، جفت گرمایی یا سنسور ترموکوپل، یک نوع سنسور به منظور اندازه گیری دماست و خوانش دما را انجام می دهد. در طرف مقابل Thermostats، بخشی از دستگاه است که در واقع همه چیز را به طور خودکار بر اساس خوانش دما، روشن و خاموش می کند. به این ترتیب، جفت های حرارتی اغلب به عنوان مکمل در ترموستات ها هستند که خواندن آن، ترموستات را برای انجام یک عمل روشن/خاموش تحریک می کند.

کاربرد برای مصارف پزشکی (Thermocouples for medical )

انواع دماسنج های بیمارستانی و سایر تجهیزات تشخیص پزشکی اغلب از سنسورهای Thermocouple استفاده می کنند. سنسورهای مورد استفاده در صنایع پزشکی بسیار خاص هستند. چون صنعت پزشکی بسیار حساس است. این نوع از سنسورها قادرند هم میزان دمای بدن افراد و هم سایر تجهیزات حساس به گرما را بدون هیچ گونه مشکلی اندازه گیری کنند.

کاربرد ترموکوپل در صنعت پزشکی می تواند به عنوان استفاده به عنوان skin sensorsها تا تشخیص تومورها و تحقیقات مرتبط با DNA انسان باشد. برخی از انواع حسگرهای مرتبط در صنعت پزشکی به منظور اندازه گیری بسیار دقیق به وسیله استفاده از سیم های ظریف و حساس به تکنولوژی های مرتبط با Thermocouple مرتبط است.

مطالعه بیشتر: بررسی انواع ترموکوپل

دیگ بخار فشار قوی (High Pressure Boiler)

پیدا کردن تجهیزات ابزار دقیق مناسب به منظور استفاده در مواردی که فشار بالا به دلیل دماهای بالا و ارتعاشات سنگین وجود دارد، بسیار سخت است. اما می توان از تجهیزاتی نظیر سنسورهای دما استفاده کرد که در این موارد بسیار استفاده می شوند. سنسورهای RTD و ترموکوپل‌ها، سنسورهایی هستند که معمولاً برای کاربردهای صنعتی با فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. دماسنج های Thermocouple انتخاب بهتری نسبت به سنسورهای آر تی دی هستند. دو پیکربندی از ترموکوپل ها برای کاربردهای فشار بالا وجود دارد که در ادامه آورده شده است:

Conventional

معمولی جایی است که ترموکوپل یا رزوه ای یا فلنجی است.

Lens-ring

با Lens-ring، سنسور در یک واشر فلزی Lens-ring قرار می گیرد که بین دو فلنج فشرده می شود تا یک اتصال فوق العاده محکم را ایجاد کند. واشر Lens-ring، باعث می شود که اتصال محکم ایجاد شود.

در این مقاله درباره عنوان کاربرد ترموکوپل چیست مطالبی را خدمت شما عزیزان بیان کردیم. کاربرد ترموکوپل در صنعت بسیار زیاد است و اگر بخواهیم درباره کارکردهای آن صحبت کنیم، می توان حتی یک کتاب نوشت. اگر سوال در زمینه مصارف دماسنج ترموکوپل دارید، در بخش نظرات ما را در جریان بگذارید.