:تاریخ آخرین بروزرسانی مقاله مهر ۱۲ام, ۱۴۰۱ در ۰۷:۱۵ ق٫ظ

ساخت ترموکوپل صنعتی و ساده (Making a Simple and Industrial Thermocouple)، مبحثی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. این نوشته به شما عزیزان کمک می کند که با نحوه ساخت این تجهیزات اندازه گیری دما آشنا و اطلاعات کامل و مفیدی از این فرآیند بدست آورید. از شما خوانندگان گرامی دعوت می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لازم به ذکر کمیت فیزیکی دما یکی از مهمترین واحدهای اندازه گیری است که در صنایع بزرگ و کوچک استفاده می گردد. اندازه گیری دمای دقیق در محیط های صنعتی بسیار حائز اهیمت است. زیرا می تواند منجر به نتایج بسیار بدی برای شما گردد. دماسنج ترموکوپل یک نوع سنسور حرفه ای به منظور اندازه گیری کیت دما است. ساخت ترموکوپل فرآیندی است که بسته به مشخصات فنی سنسور و مکانی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد، می تواند سخت و دشوار باشد. در کلیه صنایع، از سنسورهای صنعتی استفاده می گردند. اگر درباره Thermocouple اطلاعات کافی ندارید، ابتدا بایستی درباره این تجهیزات ابزار دقیق، اطلاعات کافی کسب کنید. بنابراین ابتدا به شما عزیزان پیشنهاد می کنم که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه کارکرد و عملکرد این تجیزات برقی، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

در دنیای صنعتی امروز، گسترده ترین انتخاب ممکن برای دستگاه های اندازه گیری دما وجود دارد. از این میان، رایج ترین و پرکاربردترین ترموکوپل است. ترموکوپل ها بادوام ترین سنسورهای دما هستند. استفاده از آنها بسیار راحت بوده و همچنین بسیار از لحظ قیمتی مقرون به صرفه هستند. نتایج از آنها بسیار سریع به دست می آید و بسیار کاربر پسند هستند.

ساختمان ترموکوپل، از یک جفت سیم ترموکوپل که در یک جهت به هم متصل شده اند تا یک دماسنج اندازه گیری دما را تشکیل دهند، سیم ها درون یک غلاف فلزی محصور شده که این غلاف در یک بسته و در انتهای دیگر باز است، محصور کردن ترموکوپل و سیم های داخل غلاف، توسط مواد اکسید معدنی خرد شده و فشرده مانند اکسید منیزیم، عایق بندی شده اند. انتهای دیگر غلاف که سیم های ترموکوپل از آن خارج می شوند با سیمان سرامیکی پُر تا اکسید معدنی خرد شده و سیم های ترموکوپل در آن کاملاً بسته شود. قسمت انتهایی بسته غلاف که ترموکوپل را در بر می گیرد نسبت به قسمت انتهای باز دیگر غلاف قطر کمتری دارد.

مطالعه بیشتر:دماسنج ترموکوپل چیست و چه کابردهایی در صنعت دارد؟

نحوه ساخت ترموکوپل چگونه است؟

استفاده از ترموکوپل ها نسبت به سایر دستگاه هایی که برای نظارت بر دما استفاده می شوند، مزایای زیادی دارد. همچنین انواع مختلفی از ترموکوپل برای هر کاربرد صنعتی ممکن وجود دارد.