:تاریخ آخرین بروزرسانی مقاله مهر ۸ام, ۱۴۰۲ در ۱۱:۲۹ ق٫ظ

معرفی شرکت تولید کننده و سازنده ترموکوپل صنعتی در ایران

طراحی، سازنده و تولید ترموکوپل صنعتی در ایران توسط شرکت مانیاد صنعت رادین آژند (تولید کننده سنسورهای دما، تجهیزات جانبی و کابل های خاص). ما در شرکت مانیاد صنعت توانسته ایم به دانش ساخت و طراحی انواع سنسورهای ترموکوپل صنعتی در انواع و تایپ های متفاوت و همچنین مطابق با فناوری های روز دنیا دست پیدا کنیم. شما می توانید هر نوع دماسنج یا سنسوری را مطابق درخواست خود برای ما ارسال کنید تا ما آن را برای شما تولید کنیم.

سنسورهای طراحی و تولید شده توسط برند مانیاد صنعت رادین آژند، از برترین و باکیفیت ترین متریال روز ساخته شده است.  ما به عنوان تولیدکننده توانسته ایم بسیاری از نیازهای صنایع گوناگون رادر زمینه تامین و تجهیز سنسورهای دما برطرف نماییم.

قبلاً بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک در ایران، سنسورهای خود را از کمپانی های خارجی تهیه می کردند که این خود معایب زیادی به همراه داشت. از جمله خارج شدن ارز از کشور، مشکلات مختلف در هنگام خرابی سنسورها و بحث تعمیرات آن، هزینه بالای تجهیزات، پروسه طولانی مدت واردات و رسیدن محصول و بسیاری موارد دیگر. در حال حاضر، شرکت ها و صنایع مهم کشور این نتیجه رسدند که خرید ترموکوپل از داخل کشور چه مزیت هایی دارد و تمامی تجهیزات سنسورهای دما خود را از تولیدکنندگان داخلی تهیه می کنند.

مطالعه بیشتر: ترموکوپل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ما توانسته ایم در تولید محصولات خود طوری عمل کنیم که با برندهای مطرح خارجی رقابت کنیم و این خود موفقیتی شگفت انگیز است که در راستای اهداف بزرگ کشورمان ایران اتفاق می افتد.

شرکت های سازنده جفت های گرمایی، بایستی مطابق با استانداردهای لازم به طراحی، ساخت و تولید ترموکوپل صنعتی بپردازند.

معرفی برخی شرکت های خارجی طراح و سازنده ترموکوپل

همچنین در ادامه ما لیستی از برخی تولید کنندگان، تامین کنندگان و سازندگان Thermocouple را ارائه کردیم.

 • Thermo Sensors Corporation Garland, TX 800-889-5478. …
 • Thermocouple Technology, LLC Quakertown, PA 800-784-3783. …
 • Kelvin Technologies, Inc. …
 • Temperature Specialists, Inc. …
 • Thermalogic® Corporation Hudson, MA 800-343-4492. …
 • Backer Hotwatt, Inc. …
 • Ulanet™ Columbus, IN 812-372-0281.
 • Wika
 • Omega
 • Okazaki

طراحی و سفارشی سازی ساخت سنسور Thermocouple

سازه ترموکوپل، دارای ساختار مشخصی است یعنی: از دو سیم فلزی (غیرهمنوع) تشکیل شده است که در پایه با یک مهره در نوک متصل شده اند. ترموکوپل ها بر اساس اصل اثر ترموالکتریک Seebeck کار می کنند. این اصل بیانگر این است که یک ولتاژ ترموالکتریک همیشه بین دو فلز غیرمشابه ایجاد شده و این ولتاژ متناسب با تغییرات دمای بیرونی تغییر می کند.

بر اساس این نظریه، اگر دو اتصال دارای دماهای متفاوتی باشند، جریان الکتریکی به آرامی در مدار بسته ای از فلزات غیر مشابه جریان می یابد. هنگامی که هر دو اتصال دارای دمای یکسانی باشند، جریان رد شده و جریانی در مدار ترموکوپل وجود نخواهد داشت. به دلیل اختلاف دما، ولتاژ تولید شده، متفاوت خواهد بود.

می توان thermo conductors را با کابل مسی یا با ایجاد ترمینال ها متصل کرد. به این ترتیب می توان به راحتی ولتاژ حرارتی ایجاد کرد. ولی بایستی ترمینال ها از لحاظ حرارتی شبیه به یکدیگر باشند. همانطور که از نام جفت های حرارتی پیداست، این تجهیزات از سیم ها یا فلزات مختلف و ناهمنوع ساخته شده اند. پایه های سیم های فلزی در یک سر به هم جوش داده شده اند یعنی نقطه داغ (hot junction). این کار برای ایجاد یک اتصال انجام می شود. محل اتصال جایی است که دمای حرارتی شده و تغییرات دما به ولتاژ تبدیل می شود که این مورد به منظور اندازه گیری دما مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالعه بیشتر درباره سنسورهای ترموکوپل صنعتی

طراحان و سازندگان سنسورهای دما به خصوص تولید کنندگان ترموکوپل، معمول نقطه اتصال low-temperature را از طریق لحیم کاری درست می کنند. به منظور استفاده در اتصالات با دمای بالا، اغلب با استفاده از مواد باکیفیت و بادوام، جوش را نقطه جوش یا چین می کنند. این دو اتصال دارای بار منفی یا مثبت هستند. اولین اتصال به عنوان اتصال سرد (cold junction)  یا اتصال مرجع نشان داده می شود. اتصال دوم باید به عنوان نقطه اتصال ایجاد شود. این نقطه اتصال یک دمای ترمینال خواهد داشت که می توانید آن را اندازه گیری و تنظیم کنید. نقطه اتصال همچنین به شما امکان می دهد دما را به راحتی و بدون هیچ مشکلی محاسبه کنید. مهندسان از فرمول خاصی برای بررسی دمای ترمینال یا محل اتصال استفاده می کنند.

مطالعه بیشتر: طرز ساخت انواع ترموکوپل چگونه است

علاوه بر این، اکثر سنسورهای ترموکوپل روکش شده یا با یک غلاف محافظ فلزی یا سرامیکی و عایق پوشانده شده اند. سه نوع اتصال junction در دماسنج های ترموکوپل وجود دارد که عبارتند از:

 1. grounded
 2. ungrounded
 3. exposed
در یک Thermocouple به صورت اتصال exposed، نوک آن از غلاف محافظ بیرون زده و مستقیماً در معرض محیط اطراف قرار می گیرد. این امر زمان پاسخدهی به هرگونه تغییرات دما را تضمین و خواندن دما را به راحتی فراهم می کند، البته لازم به ذکر است که خواندن دما به موقعیت های غیر خورنده و بدون فشار بستگی دارد.

بسته به محدوده دمایی مورد نیاز و محیط مورد نظر آن، ترموکوپل را می توان با ترکیبات مختلف فلزات و کالیبراسیون ساخت. برای اینکه یک ماده ترموکوپل قابل قبول باشد، فلز باید دارای ارزش تعویض مناسب برای پشتیبانی از نیازهای تولید انبوه کارخانه باشد. نمونه هایی از فلزات ترموکوپلینگ عبارتند از آلیاژهای نیکل مانند کروم-کنستانتان، آلیاژهای تنگستن/رنیم، آلیاژهای پلاتین/رودیوم، طلا-پلاتین و پلاتین-پلاتین.

مطالعه بیشتر: انواع ترموکوپل بهتر بشناسیم

پیدا کردن تولید کننده و سازنده ترموکوپل در ایران

تولید ترموکوپل صنعتی (Thermocouple Production) نیازمند دانش خاصی است که هرکسی نمی تواند به راحتی به آن دست پیدا کند. مانیاد صنعت رادین آژند، به عنوان یک سازنده و تولیدکننده ترموکوپل در ایران، طیف گسترده ای از سنسورهای دما به خصوص Thermocouple را ساخته و به بازارهای داخلی و خارجی ارائه می کند.